Vati sild läks remonti! | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud R-P 10-18

Pühade ajal oleme avatud ainult 30.detsembril 2022.a

29.12.2021

Vati sild läks remonti!

Liikumine sillal ja silla alt on piiratud! 

Eesti esimene terasfermidest maanteesild on põneva ajalooga. Sild ehitati 1884. aastal. Ehitusettevõtjaks hakkas Tolli mõisa mölder Reinhold Eindorf. Kolmeavalise silla kaks äärmist sillet valmistati puidust, keskmise, 19,9 meetrise ava metallfermid osteti Saksamaalt. Viimased toodi laevaga Pärnu sadamasse, kust need hobuvooriga Vatile toimetati. Killavoori aeti kogu Vigala valla rahvas.

Et vana mõisnik oli tolleks ajaks juba päris pimedaks jäänud, korraldanud ehitusasju tema poeg, kes olnud tuntud oma laia eluviisiga. Pillerkaaride peale kulunud ka osa silla ehitamiseks ette nähtud rahadest, mistõttu tulnud ehituskulusid kärpida. Siin leidnud noor parun kavala väljapääsu – sild ehitatud ettenähtust kitsam. Et isa asjast teada ei saaks, talutanud poeg vana parunit, kui see uut silda oma käega katsuda tahtnud, ühest käsipuust teiseni mitte risti üle silla, vaid diagonaalselt. Vanahärra jäänud tehtuga väga rahule. Sild avatud suure peoga, kus vetejumalale ohverdatud kaks pudelit kallist vahuveini.

17. märtsil 2010. aastal jõudis Vati sild oma paljudelt rännakutelt lõpuks maanteemuuseumisse ning paigutati oma praegusele kohale muuseumi välialadel.