Teeaeg | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud Oleme avatud Oleme avatud                          K-P 10-18

Pilt ajaloolises teeruumis.

Teeaeg

2010. aastal valmis maanteemuuseumi Teeaeg - piire nihutav näitusekeskkond vabas õhus ning ootamatu arhitektuur Lõuna-Eesti maastikus. Pooleteisele hektarile paigutuv Teeaeg koosneb kahest suuremast osast: ekspositsiooni- ja puhkealast. Ekspositsioonialal paiknevad ajalooline teeruum ning teetähiste ja masinate väljapanekud. Puhkealal asuvad vigurvändarada, liikluslinn ja mänguväljak. Kaht ala ühendab Vati sild, 1884. aastast pärit Eesti vanim terasest maanteesild.

Teeaeg on ajas ja ruumis lahtirullunud tee, kus liiguvad nii ajale jalgu jäänud kui tuleviku sõiduvahendid. Euroopas ainulaadne ajalooline teeruum koosneb kuuest osast: soo-, pinnas-, kruusa- ja munakivitee, mustkattega ning asfaltbetoontee. Kõik teeruumi osad tähistavad erinevatest Eesti- või Vana-Liivimaa paikadest pärinevaid teetüüpe; haljastus ja teetähised vastavad just eksponeeritavale ajastule. Nii on sootee rajamise eeskujuks Kata Heinasoost leitud ja väljakaevatud 4. sajandi teelõik ning munakivisillutise prototüübiks hästisäilinud maanteeosa Tatra orust. Käänuline teekond võimaldab teed ja sellega kaasnevat ruumi esitada nõnda, et vaateväljas on korraga üks aeg ja üks koht.

pilt
Skeemil on vana postijaamakompleks numbritega tähistatud. Teeaeg ja selles peituv on tähistatud ikoonidega. 

miniekskavaator

Teeaeg on ainulaadne näitusekeskkond vabas õhus, mis lisaks liikluse ja teede ajaloo tutvustamisele pakub võimalusi liikluskasvatuseks ja puhkamiseks. Maanteemuuseumi laiendus pälvis 2011. aastal EASi Turismiuuendaja auhinna, 2012. aastal valiti muuseum ajakirja Pere ja Kodu lugejate poolt Eesti kõige lastesõbralikumaks muuseumiks, välialade graafilise betooni seinad pälvisid 2010. aastal Aasta betoonehituse eriauhinna.

Näitusekeskkond Teeaeg valmis Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

NB! Teeaeg on avatud maist oktoobrini, muul ajal ainult gruppidele (ettetellimisel) ja sobiva ilma korral.