Tähistame laulupeoaastat näitustega bussijaamades | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud Oleme avatud           T-P 10-18

10.07.2023

Tähistame laulupeoaastat näitustega bussijaamades

Tartu

Eesti Maanteemuuseum tähistab laulupeoaastat näitustega bussijaamades

Eestis peetakse igal aastal mõnes maanurgas laulupidu ning suurpeod leiavad tavaliselt aset Tallinnas või Tartus. Olgu siis tegemist üld- või noorte- või tudengitepeoga, ollakse rahvana alati teel laulupeole nii otseses kui kaudses tähenduses.

Järgmisel aastal on ees Tartu juubelilaulupidu ning 2025. aastal üldlaulupidu, mille puhul meie maanteemuuseum on paigaldanud näituse „Lauljad nüüd lähevad“, mis mõned aastad tagasi olid üles seatud meie muuseumis Varbusel, Tallinna, Tartu ja Rakvere bussijaamadesse.
Eesti Maanteemuuseumi näitus vaatleb, kuidas läbi aja laulupeole kohale on jõutud ja teeb kummarduse lauljatele-rännumeestele, kes kogunesid 1869. aasta suursündmusele kõikide kaigaste kiuste, mis lauluvankri kodaraisse pilluti.
Eestimaa talupoegade priiuse 50. juubelile pühendatud üldlaulupeo korraldamine, toimumine ja õnnestumine oli suursaavutus. Esimesest üldlaulupeost pole säilinud ühtegi fotojäädvustust. Et aga toonasele inimesele lähemale pääseda, tõime Toomas Kalve plaatkaamera ja selle 19. sajandist pärit läätse ette olusid, mis aitaks meil mõista, kui palju on rohkem kui 150 aastaga toimunud muutusi meie ümber. Ja veel: kui üllatavalt muutumatult on püsinud väärtused ja tunded, mille pinnalt suhestuda toonaste elude ja oludega.
Näituse tutvustusest on lugeda, et liialdust pelgamata võib väita, et maarahvas laulis end sealt alates eesti rahvaks. „Esimesest eesti laulurahva kogunemisest kujunes traditsioon, mis pole ka veel pea 155 aastat hiljem moest läinud. Sest laulupidu pole moeasi. See on eestlaste südameasi.“
Näitus eestlaste südameasjast on avatud Tallinna, Tartu ja Rakvere bussijaamades 31. oktoobrini.