Maanteemuuseumisse jõudsid jänesed ja rööpad | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud

Esam atvērti R-P 10-18

Soovime teada anda, et pühapäeval 8.12 toimuma pidanud lasteetendus "Jõuluvimka 2" kahjuks JÄÄB ÄRA!

27.06.2022

Maanteemuuseumisse jõudsid jänesed ja rööpad

Näitusel „Jänesed ja rööpad“ näeb, millist rolli ühistransport erinevate Euroopa linnade ja inimeste elus mängib. „Jänesed“ vaatleb, kuidas kasutajad ja teenusepakkujad, reisijad ja töötajad üksteisega ühistranspordis suhestuvad, kuidas nad loovad avalikku ruumi. „Rööpad“ aga uurib trammide näitel, millist rolli ühistransport kui taristu inimeste elus ja linnades mängib. Näitust näeb ka internetikeskkonnas

Sel nädalal jõudis Eesti Maanteemuuseumisse projekti „Ühistransport kui avalik ruum Euroopa linnades: narratiivid, kogemused ja vastuolud“ (PUTSPACE) rändnäitus (Rabbits & Rails) Euroopa linnade ühistranspordist. Projekt koondas aastatel 2019–2022 humanitaar- ja sotsiaalteadlasi ning kunstnikke üle Euroopa, kes uurisid, kas ja kuivõrd on ühistransport avalik ruum.  Näitus meenutab oma kujult ühissõidukit, et külastaja saaks asuda kujuteldavale teekonnale ja avastada eri Euroopa linnade lugusid. Esmakordselt avati näituis aprillis Brüsseli kesklinna avalikus galeriis (Halles Saint-Géry), kus toimus ka projekti lõpukonverents.

Jänesed ja rööpad“ täiendavad maanteemuuseumi näitusekeskkonda Väikeses Masinahallis, mis sisaldab juba ühistranspordi temaatikat ja eksponeerib ka mitut ajaloolist bussi ning jääb siin külastajaile avatuks septembrikuu alguseni.

Näituse tõlge eesti keelde ja eestikeelne lahendus valmis koostöös maanteemuuseumiga.

Maanteemuuseumi teadur Andres Seene leiab, et olenemata sellest, kas külastaja kasutab ühistransporti regulaarselt või harva, võib see näitus muuta tema arusaamu ühistranspordist.

„Maanteemuuseumi jaoks on see üldse esimeseks rahvusvaheliseks teadus- ja näituseprojektis osaluse kogemuseks,“ sõnas Seene. „Eriti vaimuavardav oli, milliseid uurimismeetodeid tänapäeval uurijad (ühis)transpordi käsitlemisel kasutavad. Ühistranspordi teema muutub seoses energiakandjate kallinemisega nii meil kui mujal järjest olulisemaks, mistõttu mõjub näitus ka praeguses ajahetkes väga aktuaalselt.“

Projekti põhipartneriteks olid Tallinna Ülikool, Åbo Akademi (Turu Ülikool), Leibnizi Regionaalgeograafia Instituut Leipzigis ja Brüsseli Vaba Ülikool. Eesti Maanteemuuseum oli kaasatud projekti assotsieerunud partnerina.

Erinevate teadurite ja uurimisgruppide töö tulemused sidus kuraatori ja disainerina näituseks kokku Tallinna Ülikooli ja Åbo Akademi nooremteadur ja kunstnik Aleksandra Ianchenko.

Näituse tehniliseks juhiks oli Peeter Bõstrov ja tootjaks Comdecor OÜ. PUTSPACE-i projekti juhtis Tallinna Ülikooli linnauuringute professor Tauri Tuvikene.

 

 

Projekti, mille raames näitus valmis, rahastas HERA (Humanities in European Research Area) ühisuuringute programm (www.heranet.info) ning mida kaasrahastavad AKA ja BMBF DLR-PT kaudu ning ETAg ja Euroopa Komisjoni programmi „Horisont 2020” kaudu. Näituse valmimist toetas ka Eesti Kultuurkapital. Eestikeelse versiooni valmimist toetas Eesti Maanteemuuseum.

Näitus „Jänesed ja rööpad“ liiguvad septembris Eesti Maanteemuuseumist edasi Itaaliasse Padua ülikooli ja sealt juba Saksamaale.

 

 

 

Näituse virtuaalsele versioonile pääseb veebisaidil

www.putspace.eu/rabbits-and-rails