Maanteemuuseum tähistab sünnipäeva busside ajaloo tõeliste aaretega | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud K-P 11-18

Palun esita muuseumisse tulles enne pileti ostmist koroonapass, koroonaviiruse läbipõdemise tõend või  kehtiv negatiivse PCR-testi tõend.

 

22.07.2021

Maanteemuuseum tähistab sünnipäeva busside ajaloo tõeliste aaretega

Laupäeval, 24. juulil tähistab Eesti Maanteemuuseum oma sünnipäeva ühistranspordi päevaga, kus rivvi pannakse parimad bussid minevikust ja ehk tulevikustki.

Perepäeval saab näha nii uunikumbusse, kui ka tänapäevaseks reisijateveoks mõeldud sõidukeid. Teiste sõiduriistade kõrval on vähemalt 2 punast iludust, mis kõikidel vanatehnikahuvilisel silmad särama lööb - Eesti vanim sõidukorras buss, 1942. aastal toodetud ja nüüd muuseumile kuuluv Saurer ning just kümme aastat kestnud uuenduskuuri läbinud Ikarus 256 – Eestimaa ainuke sellesarnane.

Lisaks busside väljapanekule toimuvad sel päeval põnevad töötoad ning täistundidel vestlusringid oma ala ekspertidega:

  • Kell 13  toimub Kuku Raadio keskkonnasaate Ilmaparandaja avalik salvestus. Saate teemaks on Eesti ühistranspordi tulevik ning ühistransport hajaasustuses. Räägivad Transpordiameti liikuvusekspert Mari Jüssi ja Kagu Ühistranspordikeskuse logistikajuht Sander Saar. Kõne all on see, kuidas muuta Eesti inimene bussiusku, oleme ju üks enim autostunud riike Euroopas.
  • Kell 14 aga räägivad masinarestauraatorid Heino ja Einari Jaanus, kuidas ja miks vanu sõidukeid taastada.

Muuseumi sünnipäev kestab kella 12-16ni ning on täienduseks kevadel väikeses masinahallis avatud ühis- ja isetranspordi näitusele „Liikumapanev jõud“, mis vahendab suuremat ja olulisemat osa ühistranspordist ning näitab tarvidust ja tungi saada iga hinna eest liikuma. Väljapaneku tuumiku moodustavad nõukogudeaegsete busside, veokite ja mootorrataste näited ning Eestis väiketootmises või käsitööna valmistatud sõiduvahendid.

Rohkem infot:
Kadri Valner
Eesti Maanteemuuseumi juhataja
kadri.valner@transpordiamet.ee 
tel 528 8104