Maanteemuuseum osaleb Rally Estonial spetsiaalse näitusega | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud Oleme avatud           T-P 10-18

17.07.2023

Maanteemuuseum osaleb Rally Estonial spetsiaalse näitusega

Rallilug

Rally Estonia toimumine meie kuppel- ja vooremaastikel ei jäta seegi kord maanteemuuseumit ükskõikseks - sõidame rallisportlastega omal kombel kaasa, sest meie muuseum on avatud ralli toimumise ajal kella 10.00 kuni 18.00 ning meie juures saab vaadata võistluse ülekandeid suurelt ekraanilt, rääkimata ülipõneva, spetsiaalselt Rally Estonia tarbeks koostatud näituse „Kuplid, kruusatolm ja kurvid: autoralli suurvõistlused Lõuna-Eesti teedel“ uudistamisest.

Lõuna-Eesti teed on juba aastakümneid pakkunud autorallidega elamusi nii sõitjatele kui pealtvaatajatele. Kui vaatame geograafiliselt, millistest kohtadest on suurvõistlused alguse saanud, siis nimistusse mahuvad kõik suuremad Lõuna-Eesti paigad: Võru, Põlva, Valga ja Tartu.
Näituse koostajateks on  Alar Hermanson, Madis Kers, Karli Pikk, Indrek Rand, Urmas Roosimaa ja Olaf Suuder, kes algselt aastate jooksul kogunenud materjali raamatuks ja nüüd ka näituseks vormistasid. 
„Autoralli ajalugu on Eestis kirev, kirju ning maailmatasemel,“ selgitab näitust sissejuhatav tekst. „Kui veel aastaid tagasi polnud meil ülevaadet, mis täpselt on Eestis toimunud, siis tänu kuue mehe projektile on kogu autoralli ajalugu Eestis toimunud võistluste näol taastatud. Ka siinse näituse materjal on kuue mehe kogutud info põhjal kokku pandud ja teostatud koostöös Eesti Maanteemuuseumiga.“
Kuraator on näitusel Tanel Asmer ja kujundus pärineb Ruut Disainilt. Toetajaks Eesti Kultuurkapital.
Kui aga kellelgi külastajate ja publiku hulgast juhtub olema 1960.-1980. aastate rallidest fotosid/negatiive, siis tasub muuseumiga ühendust võtta, sest seda materjali on vähe alles jäänud.
Parim koht suurest võistluspingest lõõgastuda ja patareisid laadida on ralli toimumise ajal meie muuseumis. Rallisportlasi saab tulla ka tervitama, sest pühapäeval 23. juulil alates kell 10.15 sõidavad mööda kõik ekipaažid muuseumit läbivalt Postiteelt ning teevad sellega mõttelise kummarduse Eesti teede ajaloo ja tee-ehitajate töö ees. Kui poleks hästi hooldatud kruusateid, poleks ka rallisporti. 
Järgmine peatus - Eesti Maanteemuuseum

Foto: Ralliauto on hüppel, tavapärane Lõuna-Eesti kiiruskatse ongi trampliinidega. Vallo Soots - Toomas Putmaker.