Vaegnägijatele

Oleme avatud K-P 11-18

16.05.2019

Maanteemuuseum avab muuseumiööl laulupeole mineku mustreid

muuseumiöö laulutee mustrid

Eesti Maanteemuuseum avab sel laupäeval peetaval muuseumiööl kaks näitust, mis taaselustavad  laulupeoliste teekonnad läbi 150 aasta, kui kõik teed, rattad, rööpad ja eelkõige inimeste mõtted viisid suurele peole.

Selle aasta teema „Öös on mustreid“ on inspireeritud laulu- ja tantsupeo rahvarõiva- ja liikumismustritest. Maanteemuuseum räägib muuseumiööl laulupeole mineku algusaegade keerulisest mustriterajast. Näitus „Lauljad nüüd lähevad“ toob külastajateni kuus erinevat laulupeole minemise lavastust. „Teadaolevalt pole esimesest üldlaulupeost fotojäädvustusi säilinud, ehkki on teada, et pilte tehti. Sestap taastas maanteemuuseum fotokunstnik Toomas Kalve abil ja 150 aasta vanuse aparaadiga need unustatud hetked,“ avas maanteemuuseumi juhataja Kadri Valner näituse ideed.

Muuseumi keldrisaalis võtab koha sisse näitus „Teekond Tartusse 1869“, mis toob esile esimese laulupeo tähtsuse Eesti kultuurile ja rahvustunde tekkimisele. Väljapanek jutustab loo sellest, mis oli 800 mehe jaoks käivitavaks jõuks, et võtta ette pikk ja raske teekond - tuldi ju Tartusse jala või hobusega.

Taas saavad muuseumiöölised muuseumi varahoidjate juhendamisel tutvuda maanteemuuseumi hoidlatega. Lisaks on külastajatel ainulaadne võimalus piiluda sisse uude, alles juulis avatavasse masinahalli – toimub eriekskursioon „Kootud ja kudumata mustrid masinahallis“. Tuur algab kell 22, kohti jagub vaid kiirematele.

Muuseumiööl toimuvad ka mitmed erinevad töötoad, kus külalised saavad ise luua mustreid mutrite-poltidega postkaarte meisterdades, lauamänge mängides ning vigurivända rajal erinevaid vigurmustreid tekitades, põnevust pakub Kuusalu bensiinijaama ees rehviveeretamise võistlus. Laulumustreid väikese etteastega loob Põlva segakoor “Kevadised hetked”.

Maanteemuuseum on muuseumiööl avatud kl 18–23, sissepääs on tasuta. Toidumustreid valmistab külalistele Varbuse Teemaja.

Vaata ajakava lisaks: https://www.maanteemuuseum.ee/sundmused/muuseumioo

Lisainfo:

Kadri Valner
Eesti Maanteemuuseumi juhataja
Tel: 528 8104
E-mail: kadri.valner@mnt.ee