Vaegnägijatele

Oleme avatud K-P 11-18

Viiruse leviku tõkestamiseks on muuseum suletud kuni 28. märtsini!

14.05.2020

Ilmus margisari "EUROPA - vanad postiteed"

14. mail ilmuvatel Eesti Posti EUROPA sarja vanade postiteede teema-markidel on kujutatud kahte ajaloolist peatuskohta vanal Tartu–Võru maanteel. 

Ühel margil on kaasaegne foto selle tee äärde 1863. aastal ehitatud Varbuse hobupostijaamast, kus 2001. aastast asub Eesti Maanteemuuseum. Foto autor on Gert Vardja.
Teisel margil on ajalooline foto Tille kõrtsist 20. sajandi algaastaist. Hoone hävis 20. sajandi algul ja tänane teeline seda enam ei kohta.
Markidega koos ilmuva ümbriku kujunduses on kasutatud Tartu–Vastseliina tee kaardilehte 1695. aastal valminud Tartumaa teetrasside atlasest, mida säilitatakse Rahvusarhiivis. Ümbrikult leiab huviline ka Ihamaru teeristis oleva Mati Karmini loodud rändaja skulptuuri kujutise.
Margid ja ümbriku kujundas Triin Heimann.

Nii Varbuse postijaam kui Tille kõrts asuvad kunagisel Tartu-Pihkva maanteel ehk praegusel Postiteel, mis on säilitanud oma teejoone 13.-14. sajandi vahetusest. Aluse selliseks arvamuseks annab Tartu piiskopkonna idapiiride kaitseks 13. sajandi teisel poolel rajatud Kirumpää loss ja Vastseliina lossi rajamine 1342. aastal. 1693. aastast on pärit kirjeldus posti liikumisest Vastseliina juurest, kus Vene välipost anti üle Rootsi postiratsanikele, kes viisid saadetised läbi Uue-Kasaritsa, Põlgaste, Karilatsi ja Kuuste kõrtsi Tartusse. Paraku soikus postiliiklus Põhjasõja alguses  1700. aastal. Elavnes see alles 1784. aastal, mil Tartu kreisi lõunapoolsetest kihelkondadest moodustati Võru kreis. Regulaarse postiliikluse avamiseni kahe linna vahel jõuti alles 19. sajandi keskel. Esialgu kasutati postijaamadena maanteekõrtse, aastatel 1861-1863 ehitati Tartu ja Võru ühendusteele kaks postijaama – Maidlasse ja Varbusele. Postijaamade vahekaugused olid 22-23 versta.