Eesti Maanteemuuseum ja Karilatsi vabaõhumuuseum tähistab ajaloolise ülevaatega vanavanemate päeva | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud Oleme avatud K-P 10-18

Oktoobris oleme avatud R-P 10.00-18.00

Gruppidele ettetellimisel E-P

Varbuse Teemaja on avatud kuni 1.10 k.a.

06.09.2022

Eesti Maanteemuuseum ja Karilatsi vabaõhumuuseum tähistab ajaloolise ülevaatega vanavanemate päeva

Vanavanemate päev 2022

 

 

„John, lase vesinik välja! Autol, loll“ 

 

 

Eesti Maanteemuuseumil on heaks tavaks saanud tähistada suurema ettevõtmisega vanavanemate päeva, kus sel aastal keskendutakse nii minevikule kui olevikule ja nähakse tulevikutrende liiklemises – vaatame järele, kuidas me siia punkti jõudnud oleme.

 

Sel päeval keskendume tulevikutehnoloogiatele ja juba olemasolevatele alternatiivsete kütustega sõitvatele liikumisvahenditele. Vaatame autosid ja muid liiklemisvahendeid, mille mootorites tiksub lisaks bensule või dislale ka muid säästvamaid jõuandjaid.

 

Sel aastal lööb vanavanemate päeval kampa ka Karilatsi Vabaõhumuuseum, kus kaetakse perra, kuidas käis õppimine vanavanemate ajal või kui palju erineb vanaaja kool tänapäeva koolist.

Kõige pisemaid ootab sõbralik kitseproua Kati, lustilised jänesepojad ja pailembeline kukehärra. Pärimusmuusik Brett Hiiob rõõmustab rahvalike lugudega.

 

Kella 12 paiku on maanteemuuseumis  plaanis arutelupaneel, milles on lubanud osaleda Indrek Koemets politseist, Janar Taal transpordiametist, Alan Vaht kütuste  eksperdina. Tagasivaatava perspektiivi loob Andres  Seene maanteemuuseumist ning arutelu modereerib muuseumi kommunikatsioonijuht Indrek Sarapuu.

Paneelis arutame, kas auto sõidab maanteel edaspidi ise või vajab juhti? Millised maanteed meie ümbruses tekivad? Uurime, kas vanaemal või vanaisal on paslik kihutada punktist A punkti B elektritõuksiga või on see  kohatu? Küsime, kas see ongi tulevik? Või on see olevik?  Millise maailma jätame oma lastelastelastele? Millele tuleb juba nüüd liiklusohutuses tähelepanu pöörata? Arutelust tehakse ka ülekanne sotsiaalmeediasse.

 

Maanteemuuseumis on tavapäraselt kohal vanaautod ja liikuvvahendid autoklubilt Levatek ja muud põnevad tegevused. Ka aaretejaht lastele on kavas.

 

Kõige märgilisem sündmus on aga see, et saame oma silmaga näha, milline näeb välja vesinikauto. Arvatavasti on see esimene kord, kui Põlvamaale saabub päris ehtne vesinikujõul liikuv sõiduauto Toyotalt, mille aitas meieni toimetada koostöös Tartu Näituste Motoshowga Toyota Amservi esindus.

 

 

Päeva lõpetab aga soe ja südamlik, kohalike suure lemmiku Kait Tamra kontsert.

 

Karilatsi muuseumi ja Eesti Maanteemuuseumi vahel sõidab sel päeval ka siinkandis juba tuttav ja omaks võetud Peetrikese rong Taevaskojast.

 

Varu aega, lapsed ja lapselapsed kaasa ja tule veeda üks kaunis pühapäev Eesti Maanteemuuseumis ja Karilatsi Vabaõhumuuseumis. Tule Postiteele!