Vaegnägijatele

Oleme avatud T-P 11-19

Teadaanne! 20. augustil on maanteemuuseum avatud kell 11-17!

17.12.2019

Maanteemuuseumi liiklusohutuse ajaloo teemaline rändnäitus jõudis Tartusse

Nooras näitus

Kuni jaanuari lõpuni saab Rahvusarhiivi peahoones Tartus tutvuda Eesti Maanteemuuseumi näitusega „Peata kanana liiklemise keerises: 80 aastat liiklust, liiklusohte ja teavitustööd“.

Väljapanek on pühendatud esimeste kaasaegsete liiklusohutuse teavituskampaaniate algusele Eestis 80 aastat tagasi (1938–1939). Ameerika ja Euroopa eeskujul korraldatud liiklusnädalate ajal liikusid meie suuremate linnade tänavatel nii peata kanadeks kostümeeritud balletiartistid kui ka autod ning hobuvankrid, mida juhtisid üleelusuuruses viinapudelid. Kampaaniate eesmärgiks oli teavitada inimesi liiklusega kaasnevatest ohtudest ja juhtida tähelepanu õigele liikluskäitumisele.

Aastakümnete jooksul on politsei ja maanteeameti järjepidev ennetustöö aidanud tasakaalustada autostumise varjukülgi ja olnud üheks põhjuseks, miks sõidukite kasvava arvukuse juures on raskete õnnetuste suhtarv üha vähenenud.

Väljapaneku koostas Andres Seene. Konsultandid olid Eve-Mai Valdna, Jürgen Laos ja Villu Vane. Allikmaterjalid pärinevad Jürgen Laosi, Tallinna Linnaarhiivi ja Rahvusarhiivi kogudest. Näituse kujundas LooLoo OÜ.

Näitus valmis 2018. aasta kevadel Eesti Maanteemuuseumis. Sama aasta sügisel kujundati see rändnäituseks, millega külalised said tutvuda Narva kindluses toimunud muuseumide festivali raames.

Liiklusohutuse ajalooga saab Rahvusarhiivis Tartus, Nooruse 3 tutvuda 17. detsembrist 24. jaanuarini tööpäeviti kell 9–19 ja laupäeviti kell 10–15 (v.a pühade nädalal 23.–29. detsembril). Kõik huvilised on lahkelt oodatud!