Peedist pesumasin | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud Oleme avatud           T-P 10-18

karavanid

Peedist pesumasin

Peedist pesumasin: leidlikkus teel!

24.04.2024-28.09.2025

Projekti „Peedist pesumasin“ alanäitus „Leidlikkus teel“ tutvustab erinevaid isetegemispraktikaid, mis aitasid nõukogude inimesel jõuda punktist A punkti B. Räägime inimeste liikumisviisidest ning sellest, kuidas nii garaažides-kuurides kui ka riiklikes asutustes leiutati ja ehitati eluks hädavajalikke ja hobimasinaid. Kuna eraautosid oli vähe ja ühistranspordist polnud alati abi, otsisid inimesed võimalusi, kuidas käia tööl, sugulastel-sõpradel külas, veeta puhkust ja vaba aega kodust eemal ning võtta ette pikemaid reise. Loomulikult sooviti seda teha mugavalt ja stiilselt!

Olukorras, kus igapäevaste tööde tegemiseks masinaid nappis, tuli neid ja nende lisaseadmeid modifitseerida, leiutada, konstrueerida või ise valmis ehitada. DIY-tehnikakultuur ja garaažiloome õitsesid ning sisepõlemismootori tööprintsiip oli tollane lingua franca. See väljapanek on leiutamisest, leidlikkusest, loovusest, taaskasutusest ja isetegemisest nõukogudeaegses mootorite maailmas, aga ka ihast moodsa ja mõnusa elu järele.

Teile head reisi soovides
Rael Artel
näituse kuraator

Une Peedist

Muuseumide ühisnäituse projekt „Peedist pesumasin“

“Peedist pesumasin” on Eesti Maanteemuuseumi, Eesti Põllumajandusmuuseumi ja Tartu linnamuuseumi ühine näituseprojekt leiutamisest, leidlikkusest, taaskasutusest ja isetegemisest. Projekt on osa Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna põhiprogrammist.

Näitusel keskendume nõukogude perioodi kitsastes oludes uskumatult mitmekesiselt arenenud loovusele ja oskustele. Loodame, et väljamõtlemise ja isetegemise traditsioon on inspireeriv ka tänasest üleküllusest tingitud probleemide lahendamisel.

päis

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024

tartu24