Eesti Maanteemuuseumi näitus VALLA + VARA + KAMBER pühib tolmu kaardilt kadunud valdadelt | Maanteemuuseum
Accessibility

ОТКРЫТО ОТКРЫТО           Вт-Bc 10-18

19.05.2021

Eesti Maanteemuuseumi näitus VALLA + VARA + KAMBER pühib tolmu kaardilt kadunud valdadelt

Maanteemuuseumi väikesesse 25 m2 keldrisaali on mahutatud põgus ülevaade erinevatest haldusreformidest Eestis viimase saja aasta jooksul. Näitus VALLA + VARA + KAMBER jätkab tava muude teemade seas kirjeldada ka teelt KADUNUD teenuseid ja nähtuseid.

Keldririiulitele on mahutatud 2017. aasta reformiga kadunud valdade sildid ning selgitused, mis on neist valdadest täna saanud. Et näitusepind on minimalistlik, mahtusid seintele vaid 35 valla lood,  lühikirjeldused viimase saja aasta haldusreformidest ja sellest, kellega omavalitsused „ühte heitsid“.

„378 valda, 641 külanõukogu, ei siiski 320 külanõukogu…. Või ainult 230?  Ja jälle 254 valda… või 213,  pigem 79… See on vaid numbriline väljendus viimase saja aasta jooksul toimunud muudatustest,“ selgitas näituse kuraator Kadri Valner. „Need numbrid aga näitavad, et omavalitsused kaovad ja võivad siis taas tekkida. Seetõttu on sildid keldrisse justkui hoiule pandud, sest mine tea, millal võib vaja minna,“ lisas ta.

Muuseum pöördus kohalike omavalitsuste poole kohe pärast 2017. aasta haldusreformi palvega saata ühinemisel kadunud valdade sildid muuseumisse. Neid tuli kõikidest maakondadest, Saaremaalt pea kõikide omavalitsuste omad.

„Loodan, et külastajate jaoks on siin ka põnev jälgida, kuidas on vallad end vappidel jäädvustanud – oleme loonud justkui eraldi heraldika nurga. Tähelepanelikule uurijale jääb kindlasti silma seegi, kuidas on siltidesse või ka oma valda suhtutud – nii mõnigi vallasilt on kuuliaukudega,“ täpsustas Valner. 

Väikese vimkana on näitusel väljas ka üks eriline märk, mis ei tähista küll omavalitsuse piire, küll aga 2019. aastal Saaremaale vaid paariks päevaks püstitatud  ainulaadne Õ-hääliku piiri märk, mis märgib ära saarlaste kultuurilis-lingvistilise eripära.

Näituse VALLA + VARA + KAMBER leiab postijaama hoone ajaloolisest keldrist ning see jääb avatuks suvehooaja lõpuni.

Rohkem infot:
Kadri Valner
muuseumi juhataja
Kadri.Valner@transpordiamet.ee
+372 528 8104