Accessibility

Oleme avatud T-Sv 11 – 18

Viiruse leviku tõkestamiseks on muuseum ajutiselt suletud! Loodame avada taas mais!

vmh

Väike masinahall

Väike masinahall on oma olemuselt avatud hoidla, kus tehnikahuviline saab tutvuda mitme üsna ainulaadse, Eestis toodetud või isetehtud autoga. Uudistada saab näiteks Uno Veerbergi 1980. aastatel valmistatud sõiduautot Taksikoer, Roman Bertelovi 1960. aastatel ehitatud kaubikut ET-600, Tartu Autode Katseremonditehases 1970. aastatel valmistatud leivaveo furgoonautot TA-9 või Narva meistrite loodud maastikusõidukit Kvadrik.

väike masinahallVeel on väikeses masinahallis esindatud mõned meie teedel sõitnud bussid, nõukogude perioodi meenutavad veoautod ning tollastel Eesti teedel vuranud mootorrattad ja rollerid. Pilkupüüdvad on nii esimene Eestis toodetud elektriauto kui ka 1942. aastal Saureri tehases valminud buss. Viimatinimetatu on trofeemasin sõjapäevilt, mida vanatehnikahuvilistest restauraatorid on aastakümneid hoolega taastanud, ning mis – kui veel leiduks vägevaid mehi, kes roolivõimenduseta bussi teel suudaks hoida – vuraks me magistraalidel veel tänagi. Ka nostalgilisi mälestusi äratav PAZ-buss on omal kohal. Kindel on, et väikeses masinahallis ootab igal hooajal külastajat midagi uut või ennetäheldamata vana, mis aukohale seatud.

 

Kergemootorrataste näitus

Väikeses masinahallis on hooajanäitusena eksponeeritud kümme perioodil 1947-1971 toodetud mootorratast, mis moodustavad Nõukogude Liidus 1970. aastateni toodetud kergemootorrataste peaaegu täieliku kollektsiooni.

125 cm³ töömahuga kergemootorrataste tootmine algas Nõukogude Liidus pärast Teist maailmasõda, Saksamaalt sõjasaagina toodud tootmisliinide baasil. Esimesed nõukogude kergemootorrattad olidki saksa mudeli DKW RT 125 koopiad. Tootmine toimus kolmes tehases – Moskvas, Minskis ja Kovrovis.

Maanteemuuseumi restauraator Üllar Meho omandas esimese kergemootorratta kolm aastat tagasi, praeguseks on tal neid juba 16. Vanasõiduki musta numbrimärgi saamine ei ole Üllarile eesmärgiks, pigem ratta sõidukorda viimine võimalikult originaalseid osi kasutades.

Näituse koostajad: Siiri Toomik, Üllar Meho, Paavo Kroon

Kujundus: LooLoo OÜ

Trükk: ADexpert OÜ

Kasutatud foto- ja filmimaterjal: Eesti Rahva Muuseum, Rahvusarhiiv.kergmootorrataste näitus