Vaegnägijatele

Oleme avatud T-P 11-19

Pilt ajaloolises teeruumis.

Teeaeg

2010. aastal valmis maanteemuuseumi Teeaeg - piire nihutav näitusekeskkond vabas õhus ning ootamatu arhitektuur Lõuna-Eesti maastikus. Pooleteisele hektarile paigutuv Teeaeg koosneb kahest suuremast osast: ekspositsiooni- ja puhkealast. Ekspositsioonialal paiknevad ajalooline teeruum ning teetähiste ja masinate väljapanekud. Puhkealal asuvad vigurivändarada, liikluslinn ja mänguväljak.  Kaht ala ühendab Vati sild, 1884. aastast pärit Eesti vanim terasest maanteesild.

Teeaeg on ajas ja ruumis lahtirullunud tee, kus liiguvad ajale jalgu jäänud ja tuleviku sõiduvahendid. Euroopas ainulaadne ajalooline teeruum koosneb kuuest osast: soo-, pinnas-, kruusa- ja munakivitee, mustkattega ning asfaltbetoontee. Kõik teeruumi osad tähistavad erinevatest Eesti- või Vana-Liivimaa paikadest ja ajastutest pärinevaid teetüüpe; ka haljastus ja teetähised vastavad just eksponeeritavale ajastule. Nii on sootee rajamise eeskujuks Kata Heinasoost leitud ja väljakaevatud sootee lõigud ning munakivisillutise prototüübiks hästisäilinud vana Otepää maanteelõik Tatra orus. Käänuline teekond võimaldab teed ja sellega kaasnevat ruumi esitada nõnda, et vaateväljas on korraga üks aeg ja üks koht.

pilt
Skeemil on vana postijaamakompleks numbritega tähistatud. Teeaeg ja selles peituv on tähistatud ikoonidega. 

Kogu ajaloolise teeruumi ulatuses toimetavad ja liiguvad ringi kostümeeritud tegelased, kes viivad läbi erinevaid külastajale suunatud programme, ilmestades ja elavdades seeläbi kogu näitusekeskkonda. Nii võib sel reisil kohata kõrtsiemandat, rändkaupmeest või moosekanti, valmis tasub olla ka kokkupõrkeks seadusesilma ehk miilitsaga. Hea õnne korral võivad teed ristuda Kristjan Jaak Petersoni endaga, kes vestab põnevaid lugusid oma Riia-reisist ja võib loomehetkedel kõneleda lausa luulekeeli. Ja kes Ambla poes ees külamehega kokku juhtub, saab kindlasti kuulda huvitavaid lugusid nii 30. aastate kaubavalikust kui ka muust elust-olust. 
Kostümeeritud tegelane ajaloolises teeruumis.
Teeaeg on ainulaadne näitusekeskkond vabas õhus, mis lisaks liikluse ja teede ajaloo tutvustamisele pakub võimalusi liikluskasvatuseks ja puhkamiseks. Maanteemuuseumi laiendus  pälvis 2011. aastal EASi Turismiuuendaja auhinna, 2012. aastal valiti muuseum ajakirja Pere ja Kodu lugejate poolt Eesti kõige lastesõbralikumaks muuseumiks, välialade graafilise betooni seinad pälvisid 2010. aastal Aasta betoonehituse eriauhinna.

Näitusekeskkond Teeaeg valmis Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

NB! Teeaeg on avatud maist oktoobrini, muul ajal ainult gruppidele (ettetellimisel) ja sobiva ilma korral.