Mis nägu on tee? Vaata passi! | Maanteemuuseum
Vaegnägijatele

Oleme avatud  R-P 10-18

Reedel 29. märts on muuseum SULETUD!

28.02.2019

Mis nägu on tee? Vaata passi!

teepass

Maanteemuuseum lõpetas pool aastat kestnud töö ja võttis arhiivikogusse arvele 280 teepassi, mis pärinevad enamasti 1940. aastate lõpust kuni 1980. aastateni.

Kui passe täis kastid Maanteeameti arhiivist Varbusele jõudsid, täitsid nende virnad hoidlaruumi mitmes reas maast laeni.  Pooleaastase töö tulemusena on need muuseumi varahoidja Kaja Kerneri poolt korrastatud ja kõikidele kättesaadavaks tehtud muuseumide infosüsteemis MuIS. Kuna teepassid olid nõukogude ajal salastatud dokumendid, siis on huvilistel nüüd hea võimalus neist rohkem teada saada.

Mis aga on teepass? „Lihtsustatult võib öelda, et selles on kirjas kõik, mis on tee sees ja tee peal, samuti tööde kirjeldused: mida mingil aastal teatud lõigul tehti,“ rääkis varahoidja. „Arvele võetud teepasside hulgas on nii vabariikliku tähtsuse kui ka üleliidulise tähtsusega maanteede passe. Mitmel teepassil on lisana kaasas väike mapp, milles on dokumenteeritud kõik teetruubid ja sillad, ka bussiootepaviljonid. Samuti on passides kirjas kõik raudteejaamade juurde ja asulatesse  viivad teed," täpsustas Kerner.

teepass
Vaade Räpina-Meeksi-Ahja-Liiva teepassist (1968)