H2O mäng | Maanteemuuseum
Accessibility

OPEN Tue-Sun 10-18

The museum is open Tue-Fri 10.00 - 18.00.

Use the diverting road signs to come to the museum!

maanteemuuseum külastusmäng

H2O mäng

Planeet Maa tekkis umbes 4,5 miljardit aastat tagasi. See on väga pikk aeg, mille jooksul on kerkinud merest mandrid, arenenud eluks vajalik keskkond, taimed ja loomad, sealhulgas inimene. Kui taandame Maa tekkeloo ühe tunni pikkuseks, siis inimene ilmus meie planeedile alles päris viimasel minutil, aga on selle aja jooksul meie planeeti ja oma elukeskkonda väga palju muutnud.

Maa kliima on muutunud läbi aja, kuid alates eelmise sajandi keskpaigast on kliimamuutuse peamiseks põhjuseks just inimese tegevus nagu näiteks fossiilkütuste (põlevkivi, nafta, gaas, kivisüsi) põletamine energia tootmiseks ja metsade maharaiumine. Fossiilkütuste põletamisel lendub atmosfääri suures koguses süsihappegaasi, mida alles jäänud metsad ei suuda enam siduda. Liigne süsihappegaas õhus mässib Maa justkui teki sisse ja põhjustabki kliima soojenemist. See toob kaasa poolustel ja mäestikes liustikujää sulamise, mis omakorda põhjustab maailmamere taseme tõusu. Arvatakse, et aastaks 2100 võib merevesi tõusta kuni 2 meetrit, mis tähendab, et sajad miljonid inimesed kaotavad oma kodud ja peavad uut elukohta otsima hakkama.

H2O külastusmäng viib sind looduskeskustesse, kus saad rohkem teada kliimamuutustest, nende mõjust loodusele ja sellest, kuidas meie koduplaneeti hoida.

KUIDAS KÜLASTUSMÄNGUS OSALEDA?

 • Külastusmängus osalemiseks vajaliku vihiku saad küsida tasuta igast mängus osalevast keskusest.
 • Külasta mängus osalevaid keskusi ja lahenda H2O mängulehel olevaid ülesanded. Mängulehed saad keskuse administraatorilt.
 • Kui oled ülesanded lahendanud, annab administraator külastusmängu vihikusse templi.
  NB! Vapramäe Loodusmaja tempel tuleb matkarajalt juhiste järgi ise üles otsida.
 • Auhindade loosimises osalevad ajavahemikul 1. juuni – 1. september 2022 vähemalt KAHEKSA templit kogunud mängijad. Kokku on võimalik koguda 12 templit. 
 • Esimesed KOLM kõikide keskuste külastajat, kelle templileht meieni jõuab, saavad ERIAUHINNA.
  NB! Üks pere või sõpruskond saab vaid ühe eriauhinna. Meiega võtab esimesel võimalusel ühendust selle keskuse töötaja, kes viimase templi vihikusse paneb.
 • Auhinnaloosis osalemiseks ja eriauhinna kättesaamiseks saada või vii templileht koos oma kontaktandmetega hiljemalt 13. septembriks Tartu loodusmajja aadressiga: Lille 10, Tartu (lisa ümbrikule märksõna “H2O külastusmäng”). Templilehe saad jätta ka viimasena külastatud paiga infolauda.
 • Võitjad selgitame välja 15. septembril 2022. Võitjatega võetakse ühendust.

Lisainfo mängu kohta leiab:  www.kulastusmang.ee

maanteemuuseum külastusmäng