Vaegnägijatele

Oleme avatud K-P 11-18

1. oktoobrist kuni 30. aprillini on maanteemuuseumis avatud masinahall, peamaja ja lastemuuseum!

lastemuuseum, postijaama töötuba

E-koolikott

Harjuta (tee) matemaatikat!

Matemaatika kulub ära ka maanteed mööda sõites või autosse asju pakkides. Siin on sulle paar teede teemalist tekstülesannet.

image 2

1) Selle vana Chevrolet International kergeveoki kandevõime on 1,5 tonni.

Tema omanik, limonaadivabriku juhataja Oskar Lilleleht, tahab saata kaupa Tartust Petserisse. Ta on lubanud meierei juhatajale Johannes Lustile, et võtab auto peale ka 5 võikasti. Kaubasaatjatena sõidavad kaasa Oskari vabriku töölised Kusti (95 kg), Harald (102 kg) ja Ants (100 kg). Võikast kaalub 45 kg ja limonaadikast 30 kg. Nüüd peab Oskar mõtlema, mitu limonaadikasti koormasse mahub. Selleks, et reis ära tasuks, peab ta limonaadikaste kaasa võtma vähemalt 10.

Aita Oskaril südamerahu taastada ja arvuta, kas reis tasub ära!

 

2) Kuni 1929. aastani mõõdeti Eesti teede pikkust verstades. Verst on vana vene mõõtühik. 1 verst on ümardatult 1,067 kilomeetrit.

Oskari kaubaveok Chevrolet sõidab Tartust Petserisse läbi Räpina viiva tee. Vahemaa Tartu ja Petseri vahel on Räpina kaudu sõites 96,5 versta. Arvuta mitu kilomeetrit see on.

 

 

Hurraa, ma leiutasin jalgratta!

E-õppe materjalid neile, kes õpivad jalgrattaeksamiks ja/või õpetavad noori jalgrattureid.

Jalgratta ajalugu ning liikluskasvatust ühendav muuseumitund. Tutvustame ratta tekke- ja arengulugu ning mõtiskleme selle leiutamise olulisuse üle inimkonna jaoks. 

Uuri jalgratta ajaloo kohta siit

leiutasin jalgratta

 

 

Teekond läbi aja

Õpime tundma maailma ja Eestimaa teede ajalugu ja paigutame need ajajoonele.

Kas teadsid, et teede ajalugu on alguse saanud suisa 10 000 a eKr? Või et asfaltkattega teid hakati ehitama Babüloonias juba 615 a eKr, samas kui Eestis valmis esimene 180-meetrine asfaltteelõik alles 1923. a Narva maanteel Tallinnas.

Teadmisi andev retk mööda ajaloolisi teid võib alata siit

 

Liiklusreeglid 1908. aastast

Liiklusreegleid peavad järgima kõik - olgu siis jalakäija, jalgratturi või mootorsõidukijuhina. Aga millised liiklusreeglid kehtisid aastal 1908?

Tutvu vana aja liiklusreeglitega siin

 

Et tekitada veidi põnevust, püüa vana aja liiklusreeglid ümber kirjutada kaasaegsesse eesti keelde!

vana aja liiklus