Näitused

Vabaõhu-näitusekeskkond "Teeaeg"

2010. aastal valmis maanteemuuseumi Teeaeg - piire nihutav näitusekeskkond vabas õhus ning ootamatu arhitektuur Lõuna-Eesti maastikus. Pooleteisele hektarile paigutuv Teeaeg koosneb kahest suuremast osast: ekspositsiooni- ja puhkealast. Ekspositsioonialal paiknevad ajalooline teeruum ning teetähiste ja masinate väljapanekud. Puhkealas asuvad vigurivändarada, liikluslinn ja mänguväljak.  Kaht ala ühendab Vati sild, 1884. aastast pärit Eesti vanim terasest maanteesild.

Teeaeg on ajas ja ruumis lahtirullunud tee, kus liiguvad ajale jalgu jäänud ja tuleviku sõiduvahendid. Euroopas ainulaadne ajalooline teeruum koosneb kuuest osast: soo-, pinnas-, kruusa- ja munakivitee, mustkate ning asfaltbetoon. Kõik teeruumi osad tähistavad erinevatest Eesti või Vana-Liivimaa paikadest ja ajastutest pärinevaid teetüüpe, ka haljastus ja teetähised vastavad just eksponeeritavale ajastule. Nii on sootee rajamise eeskujuks Kata Heinasoost leitud ja väljakaevatud sootee lõigud ja munakivi sillutise prototüübiks hästisäilinud vana Otepää maanteelõik Tatra orus. Käänuline teekond võimaldab teed ja sellega kaasnevat ruumi esitada nõnda, et vaateväljas on korraga üks aeg ja üks koht.


Skeemil on vana postijaamakompleks numbritega tähistatud. Teeaeg ja selles peituv on tähistatud ikoonidega

Kogu ajaloolise teeruumi ulatuses toimetavad ja liiguvad ringi kostümeeritud tegelased, kes viivad läbi erinevaid külastajale suunatud programme, ilmestades ja elavdades seeläbi kogu näitusekeskkonda. Kindlasti kohtab sel reisil kõrtsiemandat, rändkaupmeest või moosekanti, valmis tasub olla ka kokkupõrkeks seadusesilma ehk miilitsaga. Hea õnne korral võivad teed ristuda Kristjan Jaak Petersoni endaga, kes vestab põnevaid lugusid oma Riia-reisist ja loomehetkedel võib kõneleda suisa luulekeeli. Ja kes Ambla poes ees külameest kohtama juhtub, saab kindlasti kuulda huvitavaid lugusid nii 30. aastate kaubavalikust kui ka muust elu-olust. 

Teeaeg on ainulaadne näitusekeskkond vabas õhus, mis lisaks liikluse ja teede ajaloo tutvustamisele pakub võimalusi liikluskasvatuseks ja puhkamiseks. Maanteemuuseumi laiendus  pälvis 2011. aastal EASi Turismiuuendaja auhinna, 2012.aastal valiti muuseum ajakirja Pere ja Kodu lugejate poolt Eesti kõige lastesõbralikumaks muuseumiks, välialade graafilise betooni seinad pälvisid 2010. aastal Aasta betoonehituse eriauhinna.

Näitusekeskkond Teeaeg valmis Euroopa Regionaalarengu Fondi toel. 

NB! Teeaeg on avatud maist oktoobrini, muul ajal ainult gruppidele (ettetellimisel) ja sobiva ilma korral.

T-P 11-19

799 3057

Kanepi, Estonia

Take road less travelled

“Good place to go with children”