Uunikumid tähistavad autojuhtide päeva uhke paraadsõiduga

Laupäeval, 9. juulil vurab Lõuna-Eesti teedel taas rida uunikume, et tähistada 50 aasta möödumist Eesti esimesest autojuhtide kokkutulekust Mäksal. See oli sündmus, mis andis tõuke vanatehnika liikumise sünniks.

Juubeliüritus algab vanatehnikanäitusega Tasku keskuse lähistel Tartus, jätkub paraadsõiduga Mäksa parki autojuhtide mälestuskivi juurde ja kulmineerub õhtuse peoga Eesti Maanteemuuseumis Varbusel. „Maanteemuuseumis saavad kõik huvilised tulla väärikaid masinaid uudistama ning nautima ansambel „Apelsini“ kontserti,“ kutsub vanatehnikaklubi Levatek liige Janne Eespäev üritusel kaasa lööma.

Esimene autojuhtide päev toimus 1966. aasta 24. juulil Mäksa pargis. Ürituse korraldas ALMAVÜ (Armee, Lennu- ja Mereväe Abistamise Vabatahtlik Ühing) Tartu Autojuhtide ja Mootorratturite Klubi. Eestvedamine andis inspiratsiooni ka teistele Nõukogude Liidu riikidele omaenda vanatehnikaklubide loomiseks. Mäksal toimus järjestikku kolm kokkutulekut, seejärel kolis üritus 1971. aastal pealtvaatajate suurenenud huvi tõttu üle Tartu laululavale ja Tähtvere parki. Kuid ürituse nimetus – Mäksa kokkutulek – on jäänud sellest ajast samaks.

Alates viiendast kokkutulekust 1970. aastal oli autojuhtide peo peakorraldaja 1969. aastal loodud klubi „Autom“ ning alates 1995. aastast Lõuna-Eesti Vanatehnikaklubi LEVATEK. Tänapäeval toimuvad suursündmused iga viie aasta järel. Kõikidest kokkutulekutest on osa võtnud Eesti vanatehnikaliikumise veteranid Arnold Lõhmus ja Heino Jaanus.

Eesti Maanteemuuseumis saab alates kella 18-st tutvuda uunikumide väljapanekuga ning kella 20-st oodatakse osalema ansambli „Apelsin“ veetavale rahvapeole. Kontserdipileti saab soetada Piletilevist või kohapealt. Alla 16-aastastele lastele on sissepääs tasuta.

Janne Eespäev
MTÜ Vanatehnikaklubi LEVATEK, tel 5330 7060

"Simply go there - and play"