Maanteemuuseumisse Postiteel kogunevad arvajad ja eelarvajad

Täpselt nädala pärast, 14. juulil algusega kell 12 põrkavad Eesti kõige ilusamal teel – Postiteel paiknevas Eesti Maanteemuuseumis teist korda kokku [eel]arvamused ja -hoiakud.

Seekordsele Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivalile annab näo Priit Pärna poolt loodud Ants, kes ütles kord Tagurpidiantslast koju saabudes nõndamoodi: "Ma ei ole enam Tagurpidi-Ants, aga teistele pimesi järele teha – see pole kah õige asi. Edaspidi teen nii – iga kord mõtlen hästi järele, ja siis teen, nagu just vaja on – olgu see siis õigetpidi või tagurpidi." (© Priit Pärn, "Tagurpidi" 1980)

"Nagu nimigi ütleb, on meie festivali teemad rohkem või vähem eelarvamuslikud ja lähtuvad kohalikust eripärast," sõnas ürituse peakorraldaja Ott Rätsep

Võrreldes mullusega on suurenenud festivali teema-alade arv, esmakordselt on loodud eraldi paneel ka päris väikestele väitlejatele. Paneelide teemad sõeluti välja jaanuaris toimunud ideekorjest. Rohkem kui 40 ettepaneku põhjal otsustades läheb kagunurga inimestele praegu enim korda nii kohaliku transpordi kui ka haldusreformi, nii maakultuuri kui ka sõna otseses mõttes maapiirkonnas ellujäämisega seonduv.

14. juulil on Kagu-Eestis elavad või selle piirkonnaga seotud inimesed oodatud kaasa mõtlema ja kõnelema viies teemaplokis ja enam kui kaheteistkümnes paneelis: täpsem kava Arvamusfestivali kodulehel

Osa vestlusi on seto- või võrokeelsed. Ka tänavu leiab teema-alade kõrvalt kohalikul traditsioonil ja toorainel põhinevaid vahepalasid pakkuvad pop-up kohvikud.

Osalemine Kagu-Eesti II [eel]arvamusfestivalil on tasuta, kuid kaasa võiks võtta oma [eel]arvamused ja terased küsimused. Isikliku kohvi/teetassi kaasahaaramisega aidatakse vähendada ühekordsete nõude kasutamise vajadust (kogunetakse ju rohelisemat eluviisi propageerival Põlvamaal). Kogu täiendava info leiad Kagu-Eesti [eel]arvamusfestivali Facebooki lehelt või Arvamusfestivali kodulehelt.

Kagu-Eesti II [eel]arvamusfestivali toimumist aitavad mitmekümnel vabatahtlikul ellu viia ja toetavad Eesti Maanteemuuseum ja Maanteeamet, MTÜ Postitee, Paide Arvamusfestival,  Europe Directi Põlva- ja Võrumaa teabekeskused, Võrumaa Omavalitsuste Liit, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Punane Rist, Võru Instituut, Põlva ja Võru maavalitsused ja MTÜ Võru Folkloorifestival.

Ott Rätsep
Kagu-Eesti [eel]arvamusfestival eestvedaja