Uudised

Maanteemuuseumi eriprogrammis saab teemasinatega lähemalt tutvust teha

Esimeste teemasinate hankimisest ja tootmise algusest Eestis möödub 90 aastat. Eesti Maanteemuuseum tähistab seda sündmust juunist kuni augustini kolme eriprogrammiga.

Esimene teemapäev toimub reedel, 16. juunil algusega kell 14. Vaid eriprogrammide ajal käivitatakse Eestis ainulaadne teehöövel Bitvargen, mille jõudmine Eestimaa teedele tõi möödunud sajandi alguses murrangu tee-ehituses.

Kõik teisedki selle päeva tegevused on ühel või teisel moel seotud teede ehituse või mõne teemasinaga. Näha saab teerulli tööd,  proovida ise lihtsamaid teetöid, kehastudes teehöövlijuhiks, jälgida RC sõidukite näidisesinemist ning tutvuda giidituuril lähemalt tee-ehitusmasinate hingeeluga.

Lapsi ootavad kaevetööd miniekskavaatoritega ja mänguväljakul puldiga teemasinad, meisterdada saab ka teemeistri purgikooki.

1927. aasta oli tee-masinate hankimisel erakordne. Selle ajani kuulusid masinaparki mõned auru- ja mootorrullid, kümmekond hobujõul veetavat rulli ja skreeperit, mõned kivipurustajad, killustiku sorteerijad, mõni veoauto ja traktor. Suurem osa tööst tehti käsitsi.

Aprillis otsustati teedeministri ettepanekul hankida kümme teehöövlit. Lisaks osteti välisriikidest veel 12 täiendavat teede-ehituse masinat ja seadet. Enamik neist olid oma tüübilt Eesti oludes uudsed. Suur osa neist olid mõeldud killustikteede ehituseks ja hoolduseks. Sama aasta lõpul jõudis Eestisse ka esimene Rootsist tellitud veoauto külge kinnitatav lumesahk.

 

Teemasinate teemapäevad toimuvad 16.06, 21.07 ja 11.08. Tegevustes osalemine muuseumipiletiga.

Täpsem ajakava: www.maanteemuuseum.ee

Lisainfo:
Signe Lillipuu
turundus- ja kommunikatsioonijuht
Eesti Maanteemuuseum
signe.lillipuu@mnt.ee
+372 5342 4652 

T-P 11-19

799 3057

Kanepi, Estonia

Take road less travelled

“Good place to go with children”