Uudised

Maanteemuuseum peab Eesti teedemajanduse jäämurdja 90. sünnipäeva

Eesti Maanteemuuseum tähistab eriprogrammiga Eesti teedemajanduse arengusse  suure tõuke andnud teehöövli Bitvargeni 90. aastapäeva. Juunist augustini toimub muuseumis kolm tähtpäevalisele pühendatud teemapäeva.

Esimene eriprogramm, kus fookuses on Eesti esimene iseliikuv teehöövel Bitvargen, toimub juba sellel laupäeval, 25. juunil. Teemapäeva eesmärk on tuua külastajateni teeehituse ajalugu ning näidata, mil moel see käis, kui polnud veel suuri masinaid.

Nii saavad külastajad Bitvargeni programmi raames süüvida masina enda ajaloosse, keerata ise teerulli rooli ning jälgida, kuidas mängumasinad teid ehitavad. Lisaks tutvustatakse hobuajastust pärit teetööriistu, kohaletulnud saavad jälgida, kuidas ehitati teid trehvi või teelibistiga.

 „Kui vanake Bitvargen koostööaldis on, siis paneme masinale ka hääled sisse ning näitame, kuidas teehöövel liigub,“ lisas muuseumi programmijuht Riinu Räim.

Kuni 20. sajandi esimese veerandini kasutati Baltimaade teede hooldamisel vaid odavat ja lihtsat lahendust, delegeerides teetööd kohustusena maaomanikele ja põllumeestele. Talurahva kasutada olnud töövahendid olid lihtsad, nende töö aeganõudev ja väheefektiivne. 1926. aastal teedeministeeriumi poolt Rootsist prooviks hangitud esimesed kaks teehöövlit Bitvargen panid liikuma jää, mis äratas siinsed teedeehitajad sajandeid kestnud talveunest.

Bitvargeni eriprogrammi tegevused toimuvad 25.06, 15.07 ja 12.08 kell 12-16. Tegevustest saab osa võtta muuseumipiletiga.

Lisainfo:

Riinu Räim
Eesti Maanteemuuseumi programmijuht
Tel: 518 6684
E-post: riinu.raim@mnt.ee 

 

 

T-P 11-19

799 3057

Kanepi, Estonia

Take road less travelled

“Good place to go with children”