Ilm on hukas: Kagu-Eestis võib tulla tulikuum juuni

Maanteemuuseumis 9. juunil toimuv Kagu-Eesti eelarvamusfestival pealkirjaga „Ilm on hukas“ tõotab oma uudse lähenemise ning aruteludega ümbruse kuumaks kütta. Toimkond ootab teemakorjesse 25. veebruarini eelarvamusi, mis ei jätaks kedagi ükskõikseks ja mida saab kas tuliselt kinnitada või ümber lükata.

Sedapuhku on sündmusel mitu uuendust. Lahkamiseks oodatakse žanripuhtaid eelarvamusi, mida võiks jaotada kolme märksõnapilve vahel: 1) Eesti koht globaalses külas, 2) inimvara ning 3) keskkond. Pakutud märksõnad on äärmiselt tinglikud ning kõik nende piiravad tähendused saab liigitada tavapäraseks eelarvamuseks.

By definition, on "eelarvamus" neutraalne mõiste, muidugi kui lähtuda nähtuse uurija Gordon Allporti sõnastusest. Käibekeeles on selle tähendus mõnevõrra muutunud ja olen nõus, et evib pigem negatiivset konnotatsiooni. Samas võib kohata suhtumist, et ka „arvamus“ on liiga sisutühi sõna ja eelistada tuleks hoopis „teadmist“. Mina jällegi leian, et „kõigeteadjatega“ ei kujune alati kõige viljakamad arutelud,“ sõnas Kagu-Eesti eelarvamusfestivali üks eestvedajaid, MTÜ Postitee juhatuse liige Ott Rätsep.

„Eelarvamus on alati sisukam ja mahukam kui lihtsalt arvamus. Juba kasvõi sellepärast, et sõnas „eelarvamus“ on 42,8% võrra rohkem tähti,“ lisas festivali algatusgruppi kuuluv viimane Põlva maavanem ja praegune Põlva vallavolikogu esimees Igor Taro. „Aeg on häälestada vinguviiulid ning munemise asemel kaagutada oma eelarvamus välja. Lõpuks peame selles jõhkras verbaalses kambakas selgitama võitja, kes paneb paika koma lauses: „Ilma parandada mitte hukata“.“

Oma eelarvamuse saad pakkuda 25. veebruarini täites juuresoleva lihtsa ANKEEDI.

Eelarvamuslik on ka mõte, et kõik festivali esinejad peavad olema lihtsalt kuulsad. Mõned neist võiksid olla näiteks vastava valdkonna asjatundjad ning osad üleriigilise või rahvusvahelise kaliibriga arvamusliidridki. Samas on festival oma eelmistel kordadel kummutanud ka eelarvamuse, et Kagu-Eestis kõlbab kõnelda vaid kohaliku tähtsusega teemadel omas ringis. Nii andsid oma panuse eelmisel aastal majandus- ja taristuminister Kadri Simson, Maanteeameti peadirektor Priit Sauk, Valga maavanem Margus Lepik ning esimesel korral Eesti välispoliitika üks kujundajatest Marko Mihkelson, Kaitseliidu ülem brigaadikindral Meelis Kiili ning näitleja Merle Jääger. Karta on, et see eelarvamus kahaneb käesoleva aasta jooksul veelgi.

Peale sisuga rohkem kooskõlla astuva nimekohenduse saab eelarvamusi nautida ka aus tööinimene, kuna sündmus leiab aset nädalavahetusel – laupäeval (9. juunil) varasema reede asemel. Kaks aastat nurksulgudega raamistatud Kagu-Eesti [eel]arvamusfestival läheb uuele ringile ilma ballasti ja piiravate kammitsateta – lihtsalt eelarvamusfestivalina.

„Praktilise poole pealt saan kinnitada, et pea igas meiega tehtud intervjuus on tehtud juttu eelarvamusest. Seega – heas mõttes huvi tekitajana töötab festivali nimetus hästi ja ongi sellisena üsna punk,“ sõnas Ott Rätsep. „Nurksulgudest loobumist toetan praktilistel põhjustel – neid on tehniliselt keerukas kommunikeerida, sest enamiku kõigist kajastustest teeb raadio. Ja festivali ametliku teematrellina läheb käibele pigem #eelarvamusfestival, ilma nurksulgudeta.“

Kagu-Eesti eelarvamusfestival sündis kolme maakonna - Põlvamaa, Valgamaa ja Võrumaa – aktiivsete inimeste ühise algatusena 2016. aastal ning seda toetavad Maanteeamet Eesti Maanteemuuseumi kaudu, vabaühendused, omavalitsused ning maakondlikud arenduskeskused.

Ott Rätsep, MTÜ Postitee juhatuse liige
Tel. 56484440, kagueesti@arvamusfestival.ee